- Kujawsko-pomorska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wpadła na trop grupy spółek, które posługiwały się we wspólnych rozliczeniach fikcyjnymi fakturami.
- Podmioty wykorzystując wzajemne powiązania zaniżyły należny VAT, narażając budżet państwa na stratę co najmniej 1,5 mln zł.
Kontrolerzy z Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Toruniu, wykryli proceder oszustwa podatkowego związanego z wyłudzaniem podatku VAT. Przestępczy mechanizm polegał na stworzeniu grupy podmiotów, której celem było wprowadzanie do obrotu gospodarczego fikcyjnych faktur. Przedmiotem stosowanych we wzajemnych rozliczeniach „pustych faktur" były usługi outsourcingu pracowników.
W toku prowadzonych kontroli, urzędnicy skarbowi zakwestionowali prawo do obniżenia kwoty podatku naliczonego z tytułu fikcyjnych faktur wystawianych między czterema zaangażowanymi w proceder i powiązanymi ze sobą podmiotami. Na tej podstawie kontrolerzy z urzędu celno-skarbowego określili wysokość zobowiązania podatkowego na kwotę 1,5 mln zł.
W ramach procedury STIR, umożliwiającej dokonywanie blokad środków na rachunkach bankowych podmiotów dokonujących podejrzanych transakcji, w trzech kontrolowanych spółkach dokonano zabezpieczeń na ich majątku.
Sztuczny outsourcing pracowników został zorganizowany przez ostatecznego beneficjenta, od wielu lat funkcjonującego na rynku i świadczącego usługi w zakresie agencji pracy.
W trakcie równolegle prowadzonego postępowania przygotowawczego, funkcjonariusze kujawsko-pomorskiej Służby Celno-Skarbowej wykryli i zabezpieczyli w siedzibie agencji m.in.: pieczęcie różnych podmiotów występujących w łańcuchu fakturowania, dokumentację finansowo-osobową bezpośredniego dostawcy agencji i inne dowody potwierdzające nielegalny charakter działalności.