KAS wspiera uczciwych przedsiębiorców

KAS wspiera uczciwych przedsiębiorców

KAS wspiera uczciwych przedsiębiorców

prelegenci
prelegenci
prelegent
hostessy
eksperci

8 i 9 października br. były kolejną okazją do spotkań sfery biznesu z administracją publiczną, pod szyldem ogólnopolskich konferencji „Prawo do przedsiębiorczości – małe firmy, wielkie zmiany".

Grudziądz i Włocławek – to w tych miastach, z inicjatywy Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, odbyły się wydarzenia promujące 100 zmian dla firm, czyli wspólny system wspierania przedsiębiorczości. Celem konferencji jest łatwiejsze prowadzenie działalności gospodarczej i jej rozwijanie oraz wychodzenie naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców.

Krajową Administrację Skarbową, jako jednego z głównych partnerów wydarzenia, w Grudziądzu reprezentowała Elżbieta Kobus - Zastępca Dyrektora IAS Bydgoszcz. Podkreśliła rolę KAS w  skutecznym egzekwowaniu podatków oraz wspieraniu przedsiębiorców poprzez trafne kontrole skarbowe, a co za tym idzie - zapewnienie uczciwej konkurencji. Natomiast Panowie Maciej Kastner i Tomasz Mormul przedstawili pro-przedsiębiorcze zmiany w prawie podatkowym, a także misję 3xP, czyli przejrzystość, prostotę i przyjazność w komunikacji pomiędzy Urzędami Skarbowymi a podatnikami.

O szukaniu nowych, racjonalnych rozwiązań i dróg współpracy mówiła we Włocławku Violetta Detmer - Zastępca Dyrektora IAS Bydgoszcz. Akcentowała budowanie relacji i chęć pomocy przedsiębiorcom, nie tylko dzięki wprowadzeniu kilkudziesięciu uproszczeń w prawie podatkowym, ale także poprzez organizowanie cyklicznych szkoleń – przykładowo podczas „wtorków z JPK-VAT" przeszkolono ok. 3300 podatników. Wypowiedź Pani Dyrektor wyczerpująco i konkretnie uzupełnił Tomasz Janicki - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Inowrocławiu, który zaprezentował nowe, przyjazne przedsiębiorcom przepisy.

Niewątpliwie istotną informacją jest stworzenie Konstytucji Biznesu - składa się ona z pięciu aktów prawnych, które weszły w życie od 30 kwietnia br. i kładzie nacisk na domniemanie uczciwości przedsiębiorcy oraz  rozstrzyganie wątpliwości na jego korzyść, zawiera klauzulę pewności prawa, powołuje Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Na koniec konferencji PARP-u uczestnicy mogli porozmawiać o interesujących ich, praktycznych zagadnieniach m.in. z ekspertami z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, Krajowej Administracji Skarbowej, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz kilku innych.