Procedura zgłoszeń zewnętrznych

Procedura zgłoszeń zewnętrznych

Procedura zgłoszeń zewnętrznych

  • Jeśli zauważyłeś naruszenie prawa zachęcam do skorzystania ze złożenia zgłoszenia zewnętrznego.
  • Twoje dane są chronione. Możesz dokonać zgłoszenia anonimowo.
  • Gwarantujemy, że Twoje zgłoszenie nie spotka się z żadnymi negatywnymi konsekwencjami.      

 =>Przepisy prawa:ustawa z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (Dz.U. z 2024 r. poz. 928) 

=>Zgłoszenia zewnętrznego można dokonać:

  1. przez formularz – wypełniając i przesyłając formularz na adres e-mail sygnal.ias.bydgoszcz@mf.gov.pl
  2. pocztą elektroniczną - wysyłając wiadomość na adres e-mail sygnal.ias.bydgoszcz@mf.gov.pl
    1. osobiście – w budynku Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy przy ul. Marcinkowskiego 7, we wszystkie dni robocze w godzinach pracy urzędu od 7.00 do 15.00, po uprzednim ustaleniu terminu spotkania pod numerem 52 32 56 315 lub 52 32 56 329.
    2. listownie – wysyłając informację pocztą na adres Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy, ul. Dr. Emila Warmińskiego 18, 85-950 Bydgoszcz,  z dopiskiem „Do rąk własnych Koordynatora ds. nieprawidłowości".

=> Zasady ochrony przed działaniami odwetowymi

1. Sygnalista podlega ochronie przed działaniami odwetowymi, pod warunkiem że:

  1. miał uzasadnione podstawy sądzić, że będąca przedmiotem zgłoszenia informacja jest prawdziwa w momencie dokonywania zgłoszenia oraz
  2. informacja taka stanowi informację o naruszeniu prawa.
  3. Wobec sygnalisty, który spełnia warunki, o których mowa w ust. 1 nie mogą być podejmowane żadne działania odwetowe, ani próby lub groźby zastosowania takich działań.
  4. Zakaz działań odwetowych obejmuje także osobę pomagającą w dokonaniu zgłoszenia, powiązaną ze zgłaszającym, a także osobę prawną lub inną jednostkę organizacyjną pomagającą sygnaliście lub z nim powiązaną, jak również osoby upoważnione przyjmujące zgłoszenie lub prowadzące postępowanie wyjaśniające.
  5. Sygnalista, osoby lub jednostka organizacyjna wskazana w pkt 3 informuje Koordynatora ds. nieprawidłowości o podejmowanych wobec niego działaniach odwetowych, próbach lub groźbach zastosowania takich działań.
  6. Zgłoszenie naruszenia prawa dokonane w celu sprzecznym z prawem lub zasadami współżycia społecznego lub w złej wierze, może skutkować odpowiedzialnością dyscyplinarną, cywilną lub karną.
  7. Sygnalista dokonujący zgłoszenia w złej wierze lub zgłoszenia stanowiącego nadużycie nie podlega ochronie przewidzianej w niniejszej procedurze. Takiej ochronie nie podlegają również zgłaszający, którzy przy dokonywaniu zgłoszeń podają celowo i świadomie błędne lub wprowadzające w błąd informacje.

=> Tryb postępowania w przypadku zgłoszenia zewnętrznego i charakter działań następczych:

  1. Po otrzymaniu zgłoszenia zewnętrznego osoba upoważniona przez Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy:
    1. rejestruje zgłoszenie;
    2. przekazuje sygnaliście potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania, chyba że:
      1. sygnalista wystąpił wyraźnie z odmiennym wnioskiem lub istnieją uzasadnione podstawy, że takie działanie zagroziłoby ochronie poufności jego tożsamości;
      2. zgłoszenie jest anonimowe albo nie zawiera adresu do kontaktu, ani nie jest możliwe ustalenie tego adresu na podstawie posiadanych danych;
    3. przeprowadza jego weryfikację poprzez ustalenie:

a)     czy zgłoszenie dotyczy naruszenia prawa w dziedzinie należącej do zakresu działania Dyrektora, wskazanej w art. 3 ust. 1 ustawy ochronie sygnalistów;

b)     czy zgłoszenia dokonał sygnalista w rozumieniu art. 4 ust. 1 ww. ustawy;

c)      czy treść zgłoszenia wystarczająco uprawdopodobnia wystąpienie naruszenia prawa.

2. Osoba upoważniona przez Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy uwzględniając wyniki weryfikacji, wybiera tryb postępowania ze zgłoszeniem zewnętrznym.

Możliwe tryby postępowania obejmują:

1) podjęcie działań następczych przez osoby upoważnione przez Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy:

2) przekazanie zgłoszenia organowi publicznemu właściwemu do podjęcia działań następczych, w przypadku gdy zgłoszenie zewnętrzne dotyczy naruszeń prawa w dziedzinie nienależącej do zakresu działania Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy, oraz poinformowanie o tym sygnalisty;

3) niepodejmowanie dalszych działań, w szczególności, gdy:

a)     zgłoszenie nie dotyczy naruszenia prawa,

b)     zgłoszenie dotyczy sprawy będącej przedmiotem wcześniejszego zgłoszenia przez tego samego lub innego sygnalistę i nie zawarto w nim istotnych nowych informacji na temat naruszeń prawa w porównaniu z wcześniejszym zgłoszeniem zewnętrznym.

3. W przypadku ponowienia zgłoszenia przez tego samego lub innego sygnalistę bez istotnych nowych informacji, osoba upoważniona przez Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy informuje sygnalistę o niepodjęciu działań następczych wraz z podaniem uzasadnienia, a w razie kolejnego zgłoszenia – pozostawia je bez rozpoznania i nie informuje o tym sygnalisty. Na tę okoliczność sporządza notatkę urzędową, która zawiera zwięzłe podsumowanie stanu sprawy wraz z propozycją  pozostawienia sprawy bez rozpoznania. Notatka urzędowa wraz z aktami sprawy zostaje przekazana do Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy w celu zatwierdzenia.

4. W uzasadnionych przypadkach, w celu przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego, zgłoszenie zewnętrzne Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy może przekazać podległej jednostce organizacyjnej.

5. W przypadku, gdy zgłoszenie wpłynie do pracownika nie będącego osobą upoważnioną przez Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy, pracownik ten jest zobowiązany do:

  1. niezwłocznego przekazania zgłoszenia osobie upoważnionej przez Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy;
  2. zachowania w tajemnicy informacji dotyczących treści zgłoszenia, w szczególności mogącej skutkować ustaleniem tożsamości sygnalisty lub osoby, której dotyczy zgłoszenie.

6. W celu podjęcia działań następczych przez osoby upoważnione przez Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy Koordynator ds. nieprawidłowości wyznacza spośród tych osób co najmniej dwuosobowy zespół do przeprowadzenia działań następczych w związku ze zgłoszeniem, zwany dalej „zespołem".

7. W przypadku, gdy zgłoszenie dotyczy osób upoważnionych przez Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy, Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy wyznacza zespół do przeprowadzenia działań następczych w związku ze zgłoszeniem. Osobom wchodzącym w skład zespołu Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy udziela upoważnienia w zakresie weryfikacji zgłoszenia i podejmowania działań następczych.

8. Członkowie zespołów wyznaczonych przez Koordynatora ds. nieprawidłowości, jak również Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy są bezstronni i działają zgodnie z najlepszą wiedzą i umiejętnościami. Członek zespołu, w stosunku do którego istnieją okoliczności, mogące wywołać wątpliwość co do jego bezstronności, zostaje wyłączony z zespołu. O wyłączeniu decyduje Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy.

9. Działania następcze są podejmowane po zaproponowaniu sposobów rozpatrzenia zgłoszenia Dyrektorowi Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy wraz z uzasadnieniem.

10. Działania następcze podejmowane w ramach zgłoszeń oraz ich wyniki są dokumentowane. Dokumentacja jest przechowywana przez okres 3 lat po zakończeniu roku kalendarzowego, w którym zakończono działania następcze, lub zakończeniu postępowań zainicjowanych tymi działaniami.

11. Osoby upoważnione przez Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy, prowadzący działania następcze w związku ze zgłoszeniem, przekazują Dyrektorowi Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy, informacje na temat planowanych lub podjętych działań następczych i powodów takich działań.

12. W wyniku działań następczych Dyrektor może w szczególności:

1)  wyeliminować wykryte nieprawidłowości;

2) dokonać zmiany procedur wewnętrznych;

3) wdrożyć dodatkowe środki zabezpieczające:

4) dokonać zgłoszenia do właściwych instytucji (np. Prokuratury) w przypadku stwierdzenia naruszenia prawa.

=> Termin przekazania informacji zwrotnej oraz rodzaj 

1. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy przekazuje sygnaliście informację zwrotną, w terminie nieprzekraczającym 3 miesięcy od dnia przyjęcia zgłoszenia zewnętrznego, a w uzasadnionych przypadkach w terminie nieprzekraczającym 6 miesięcy od dnia przyjęcia tego zgłoszenia.

2. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy informuje sygnalistę o ostatecznym wyniku postępowań wyjaśniających wszczętych na skutek zgłoszenia zewnętrznego

3. Punktu 1 i 2 nie stosuje się do zgłoszeń anonimowych i nie zawierających adresu do kontaktu.

=>  Zasada poufności 

1. Osoby upoważnione przez Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy są zobowiązane do zachowania  tajemnicy w zakresie informacji i danych osobowych uzyskanych w ramach przyjmowania i weryfikacji zgłoszeń zewnętrznych, oraz podejmowania działań następczych, także po ustaniu stosunku pracy lub innego stosunku prawnego, w ramach którego wykonywały tę pracę.

2. Dane osobowe sygnalisty, świadka, osoby dostarczającej dowodów lub informacji oraz osoby, której zarzuca się naruszenie prawa, są zachowywane w poufności.

3. Ochrona poufności, o której mowa w ust. 1 dotyczy informacji, na podstawie których można bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować tożsamość takich osób

=>  Środki ochrony prawnej 

1. Sygnalista podlega ochronie przed działaniami odwetowymi, pod warunkiem że:

  1. miał uzasadnione podstawy sądzić, że będąca przedmiotem zgłoszenia informacja jest prawdziwa w momencie dokonywania zgłoszenia oraz
  2. informacja taka stanowi informację o naruszeniu prawa.
  3. Wobec sygnalisty, który spełnia warunki, o których mowa w pkt 1 nie mogą być podejmowane żadne działania odwetowe, ani próby lub groźby zastosowania takich działań.
  4.  Zakaz działań odwetowych obejmuje także osobę pomagającą w dokonaniu zgłoszenia, powiązaną ze zgłaszającym, a także osobę prawną lub inną jednostkę organizacyjną pomagającą sygnaliście lub z nim powiązaną, jak również osoby upoważnione przyjmujące zgłoszenie lub prowadzące postępowanie wyjaśniające.

4. Sygnalista, osoby lub jednostka organizacyjna wskazana w pkt 3 informuje Koordynatora ds. nieprawidłowości o podejmowanych wobec niego działaniach odwetowych, próbach lub groźbach zastosowania takich działań.

5. Zgłoszenie naruszenia prawa dokonane w celu sprzecznym z prawem lub zasadami współżycia społecznego lub w złej wierze, może skutkować odpowiedzialnością dyscyplinarną, cywilną lub karną.

6. Sygnalista dokonujący zgłoszenia w złej wierze lub zgłoszenia stanowiącego nadużycie nie podlega ochronie przewidzianej w niniejszej procedurze. Takiej ochronie nie podlegają również zgłaszający, którzy przy dokonywaniu zgłoszeń podają celowo i świadomie błędne lub wprowadzające w błąd informacje.

=>   Informacje na temat działalności Rzecznika Praw Obywatelskich oraz dokonywania zgłoszeń zewnętrznych do Rzecznika można uzyskać pod adresem https://bip.brpo.gov.pllub korzystając z linku: Wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich (brpo.gov.pl).

Pliki do pobrania

bip

Informacje o publikacji dokumentu

 
Data utworzenia: 24.12.2024 Data publikacji: 27.12.2024 09:13 Data ostatniej modyfikacji: 02.01.2025 06:44
Autor: Katarzyna Orlikowska-Maliszewska Osoba publikująca: Katarzyna Orlikowska-Maliszewska Osoba modyfikująca: Katarzyna Orlikowska-Maliszewska
Rejestr zmian