W dniach 11-13 września w Bydgoszczy odbywa się 3. edycja Konferencji dla Jednostek Współpracujących w zakresie stosowania przepisów ustawy AML. W tym roku pracownicy i funkcjonariusze różnych służb z całego kraju (ok. 150 osób) zgłębiają tematykę Globalnych trendów i praktyk dotyczących AML.
Przepisy AML to szereg regulacji, które mają za zadanie uniemożliwić pranie pieniędzy i finansowanie terroryzmu. W Polsce rolę przepisów przeciwdziałających tym procederom spełnia ustawa z 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.
W tym roku Konferencja po raz pierwszy ma wymiar międzynarodowy. Biorą w niej udział przedstawiciele służb finansowych z Malty, Łotwy i Czech. Zagraniczni goście dzielą się doświadczeniami w zakresie praktyk służących przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, jakie wypracowane zostały w ich krajach.
Po raz pierwszy wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.
Współorganizatorami konferencji są Departament Informacji Finansowej w Ministerstwie Finansów oraz Izba Administracji Skarbowej w Bydgoszczy, przy której funkcjonuje Centrum Kompetencyjne Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych - jeden z 3 ośrodków w Polsce zajmujących się tworzeniem systemu AML w naszym kraju.
Centrum Kompetencyjne CRBR zostało utworzone w celu realizowania zadań nałożonych przez Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej rozporządzeniem z 14.05.2021 r. na Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy.
Głównym zadaniem jest prowadzenie Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych oraz przetwarzanie informacji o beneficjentach rzeczywistych i osobach reprezentujących podmioty, jak również podejmowanie działań w celu zapewnienia prawidłowości oraz aktualizacji informacji zawartych w rejestrze. Ponadto Centrum kompetencyjne nakłada kary w drodze decyzji administracyjnej za brak wpisu, wpis po terminie lub nieprawidłowe dane w rejestrze.
Podstawowym celem działania rejestru jest przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.
Na chwilę obecną w Rejestrze zgłoszonych jest ponad 650 tys. podmiotów w tym m.in. ponad 480 tys. spółek z o.o., ponad 50 tys. stowarzyszeń wpisanych do KRS, ponad 23 tys. fundacji.
Pracownicy Centrum od 2022 r. zweryfikowali ponad 50 tys. zgłoszeń (wysłano ponad 15 tys. pism wzywających do dokonania korekty lub aktualizacji danych). Centrum przeprowadziło już ponad 1000 postępowań administracyjnych nakładających karę pieniężną oraz ponad 100 postępowań wyjaśniających w zakresie zgłoszenia nieprawidłowości danych.
Centrum współpracuje z Jednostkami Współpracującymi (m.in. organizuje konferencje i szkolenia) oraz z Instytucjami Obowiązanymi, które mają obowiązek weryfikowania danych swoich klientów zgłoszonych do CRBR.
Pracownicy udzielają również informacji telefonicznych (od 2023 r. ponad 6 tys.) i mailowych (od 2022 r. ponad 15 tys.) w zakresie działania CRBR.